Biografia

Biografia

Biografia

    Marcin Ostrowski naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku sześciu lat w klasie talentów prof. Michaiła Kuzniecowa i Wiktora Kuzniecowa we Wrocławiu. W 2005 roku przeprowadził się do Poznania, by doskonalić grę pod okiem profesora Wojciecha Malińskiego w Szkole Muzycznej II st. oraz w poznańskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył z wyróżnieniem w 2012 roku. W 2016 roku uzyskał tytuł master w zakresie kameralistyki na Universitaet der Kuenste w Berlinie w klasie słynnego Artemis Quartet. W tym samym roku ukończył wraz z zespołem Diverso String Quartet elitarne studia International Artist Diploma w Royal Northern College of Music w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. W 2018 roku uzyskał stopień doktora na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Od października 2018 pełni funkcję koncertmistrza Filharmonii Zabrzańskiej. Obecnie łączy tę rolę z działalnością dydaktyczną, solistyczną i kameralistyczną.

    Podczas studiów i kursów mistrzowskich doskonalił grę pod okiem światowej sławy pedagogów: Idy Haendel, Wandy Wiłkomirskiej, Maxima Vengerova, Tomasza Tomaszewskiego, Nataschy Prischepenko, Alexandra Sitkovetskego, Viniety Sareiko, Gregora Sigla, Pavla Fischera i Roberta Szredera.

    Marcin był nagradzany i wyróżniany na konkursach ogólnopolskich w Poznaniu, we Wrocławiu, w Olsztynie, Legnicy i w Zielonej Górze. W 2011 roku decyzją Maxima Vengerova zakwalifikował się do polskiej reprezentacji na XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W ramach działalności Diverso String Quartet został laureatem nagród specjalnych na  Międzynarodowych Konkursach Kameralnych im. K. Szymanowskiego w Katowicach i im. L. van Beethovena w Lusławicach.

    Jest wielokrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Wrocławia, laureatem programu stypendialnego „Młoda Polska 2015”, stypendystą berlińskiej edycji programu Yehudi Menuhina „Live Music Now!”. W 2015 roku otrzymał stypendium im. Jerzego Grotowskiego dla najlepszego dolnośląskiego doktoranta za osiągnięcia w dziedzinie sztuki.

    Jako solista i kameralista koncertował w kraju i za granicą: w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Belgii, Holandii i Rosji. Występował w prestiżowych salach, m.in. wielokrotnie w Kammermusiksaal Filharmonii Berlińskiej i Katedrze Berlińskiej.

    W 2018 roku nakładem wydawnictwa RecART ukazał się jego podwójny album płytowy „Skrzypce w miniaturze” zawierający 17 utworów nagranych z pianistką Katarzyną kaczorowską  Artysta ma na koncie także płytę z polskimi kwartetami smyczkowymi, nagraną w 2017 roku z Diverso String Quartet.

    Gra na osiemnastowiecznym instrumencie  Pietro Antonio Landolfiego.